Odziv elektrodistribucijskih podjetij na novi tarifni sistem

Sporočilo za medije Gospodarskega interesnega združenja distribucije električne energije

Podjetja za distribucijo električne energije, združena v Gospodarskem interesnem združenju distribucije električne energije (GIZ DEE), so skupaj s kombiniranim operaterjem distribucijskega in prenosnega omrežja ELES uspešno implementirala novi obračun omrežnine. Informacijska podpora, ki smo jo izvedli s pomočjo hčerinske družbe Informatika, je predstavljala enega večjih  informacijskih projektov do sedaj, tako po obsegu kot kompleksnosti.

Novi način obračunavanja omrežnine je zasnovan tako, da vzpodbuja uporabnika k racionalnejši rabi omrežja ter daje večji poudarek moči kot preneseni energiji, zaradi česar menimo, da je pravičnejši od predhodnega. Kljub temu menimo, da bi bilo smiselno nov način obračunavanja omrežnine delno korigirati, tudi skladno z našimi predlogi, ki smo jih podali že v času javne obravnave nove metodologije. Predvsem smo mnenja, da je metodologija, zasnovana na dogovorjeni moči in penalizaciji ob preseganju le te, za odjemalce težko razumljiva, zato dolgoročno predlagamo obračunavanje po izmerjeni moči ter nagrajevanje odjemalcev ob povečevanju energetske učinkovitosti. Prav tako je potrebna korekcija cen v nekaterih časovnih blokih, saj so razlike v ceni med bloki težko utemeljive. V tem kontekstu tudi podpiramo predloge sprememb, ki jih je predlagala družba Eles.

Učinkov novega omrežninskega obračuna na elektrodistribucijska podjetja oziroma koncesionarja (ELES) še ne poznamo oziroma nam ti še niso bili predstavljeni. Ocenjujemo pa, da z novim načinom obračunavanja ne bo pobrane več omrežnine kot po starem sistemu, kar ob močno povečanih potrebah po investiranju v omrežje predstavlja resen izziv za doseganje ciljev zelenega prehoda. Omrežnina sicer ni neposredni prihodek elektrodistribucijskih podjetij, je pa najpomembnejši vir za pokrivanje stroškov najema in izvajanja storitev. Za uspešno doseganje ciljev zelenega prehoda in ohranjanje stabilne preskrbe za vse prebivalce ter gospodarstvo so nujno potrebni dodatni ukrepi. Za prilagoditev regulativnega okvira, ki bo omogočil potrebne investicije in vzdrževal vitalnost elektroenergetskega omrežja, je potrebno konstruktivno sodelovanje zakonodajalca, regulatorja in širše javnosti.

Za dodatne informacije se lahko obrnete na info@giz-dee.si.