Kuhanje in shranjevanje živil
-
V hladilnik ne dajemo toplih oz. vročih jedi. Jed lahko brezplačno shladimo na sobno temperaturo, hladilnik pa raje uporabljamo za nadaljnjo ohladitev živil.
-
Če živila v hladilniku pravilno razporedimo (meso in ribe bliže izparilniku, mlečne izdelke v sredino, sadje in zelenjavo na dno), lahko hladilnik reguliramo na višjo temperaturo in tako zmanjšamo porabo električne energije do 10 %.
-
Kuhajmo v čim manjši količini vode in izklapljajmo grelno ploščo 3-5 min pred koncem kuhanja. Tako prihranimo do 15 % energije. Lonec pokrijemo s pokrovko – voda zavre prej, kuha se manj časa.
-
Premera dna lonca in grelne plošče se morata ujemati. Najugodneje je , če je premer dna posode malo večji ali enak premeru kuhalne plošče. Posoda naj ima močno in ravno dno.
-
Lonec na pritisk je zelo varčen. Prihrani tudi do 50 % energije, zlasti pri jedeh, ki zahtevajo dolgotrajno kuhanje.
-
Mikrovalovna pečica prihrani do 80 % električne energije. Zlasti primerna je za segrevanje že pripravljenih ali zamrznjenih jedi.
-
Preverite, da so vrata dobro zatesnjena. Če je tesnilo dobro, potem med hladilnik in vrata ne morete potisniti lista papirja. Če je tesnjenje slabo, potem prihaja do izmenjave hladnega zraka s toplim in vlažnim zrakom iz prostora.
-
Preverite, da temperatura znotraj hladilnika ali zamrzovalnika ni prenizka. Če je prenizka, potem lahko za vsako dodatno stopinjo Celzija računate tudi s 5 % povečanjem porabe energije. Običajno je zadosti, da je v hladilniku za sveža živila do 4 °C, in v zamrzovalniku do -18 °C.
-
Ne odpirajte prepogosto vrat in tudi ne za dalj časa!
-
Ne zapolnite preveč prostora za shranjevanje živil. Dopustite zadosti prostora za kroženje hladnega zraka okoli živil.
-
Preden odpotujete za dalj časa, izklopite hladilnik, ga počistite in pustite vrata odprta.